ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում հուլիսի 3-ին բացվել է հայ անվանի կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված ցուցահանդես՝ «Գլխավորը՝ հայրենիքին ծառայել» կարգախոսով:
Այն բացվել է «Ռուսաստան-Հայաստան. բարեկամության կամուրջ» խորագիրը կրող միջպետական փառատոնի շրջանակում՝ երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների աջակցությամբ եւ Առնո Բաբաջանյանի հիշատակին նվիրված միջազգային հիմնադրամի մասնակցությամբ:
Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ ընդգծելով, որ խորհրդարանում վաղուց ձեւավորվել եւ շարունակվում է հայ մշակույթի ականավոր գործիչներին նվիրված ցուցադրություններ կազմակերպելու գեղեցիկ ավանդույթը:
«Այսօր մենք հյուրընկալում ենք 20-րդ դարի երկրորդ կեսի հայ երաժշտական արվեստի հսկաներից Առնո Բաբաջաբյանին,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ հավելելով,-սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ Առնո Բաբաջանյանի ողջ կյանքն ու գործունեությունը եւս մի յուրօրինակ ծառայություն էր հայրենիքին ու ժողովրդին: Եվ այն արժանացավ բացառիկ բարձր գնահատանքի: Տասնամյակներ են անցել, բայց նրա երգերը մեր շուրթերին են, իսկ կախարդական մեղեդիները՝ մեր հոգիներում»:
Ցուցադրությունը խորհրդարանում կազմակերպելու համար ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին շնորհակալական խոսք է ուղղել մեծանուն կոմպոզիտորի որդին՝ Առնո Բաբաջանյանի հիշատակին նվիրված միջազգային հիմնադրամի նախագահ Արա Բաբաջանյանը: «Ինձ համար մեծ պատիվ է հայրիկիս կյանքին ու գործունեությանը նվիրված նմուշների ցուցադրությունը Հայաստանի խորհրդարանում»,-ասել է նա՝ ներկաներին փոխանցելով կոմպոզիտորի մեծ սերը հայրենիքի, Երեւանի, հայրենակիցների նկատմամբ:
Կոմպոզիտորի որդին նշել է, որ Հիմնադրամը նպատակ ունի Երեւանում ստեղծել Առնո Բաբաջանյանի թանգարան: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, կարեւորելով նախաձեռնությունը, տեղեկացրել է, որ այդ առաքելության իրականացմանը կմասնակցի՝ որպես աջակցություն փոխանցելով իր մեկ ամսվա աշխատավարձը՝ գործընկերներին կոչ անելով սատարել գաղափարի իրականացմանը:
Արա Բաբաջանյանը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին Հիմնադրամի խորհրդի որոշմամբ պարգեւատրել է Առնո Բաբաջանյանի անվան մեդալով՝ նկատի ունենալով նրա մեծ ներդրումը կոմպոզիտորի ստեղծագործական ժառանգության պահպանման ու տարածման գործում:

On July 3, in the foyer of the Session Hall of the RA National Assembly an exhibition dedicated to the life and activities of the Armenian acclaimed composer Arno Babajanyan with the slogan The Main Thing is To Serve the Motherland.
It was opened within the framework of the Inter-state Festival of the Armenian with the heading Russia-Armenia: Friendship Bridge by the support of the Ministries of Defense of the two countries and the participation of the International Fund dedicated to Arno Babajanyan’s memory.
The RA NA President has addressed the attendees with welcoming remarks, underlining that the nice tradition of organizing exhibitions dedicated to the Armenian acclaimed cultural figures had been formed in the parliament and is continued.
“Today we host one of the Armenian musical art giants Arno Babajanyan of the second half of the 20th century,” the RA NA President noted adding, “I will not be mistaken if I say that Arno Babajanyan’s whole life and activities was also a peculiar service to the Motherland and the people. And it enjoyed unique high evaluation. Decades have passed, but his songs are on our lips, and the magic melodies are in our souls.”
The President of the International Fund dedicated to Arno Babajanyan’s memory Ara Babajanyan addressed his gratitude to the RA NA President Ara Babloyan for organizing the exhibition in the parliament. “It was a great honour to have the exhibition of the exhibits dedicated to my father’s life and activities in the Armenian Parliament,” he said, conveying to the attendees the composer’s great love towards the Fatherland, Yerevan and compatriots.
The composer’s son has noted that the Fund has a goal to create Arno Babajanyan’s Museum in Yerevan. Emphasizing the initiative, the RA NA President Ara Babloyan informed that he would take part in the implementation of that mission as a support transferring his one-month salary, calling on his colleagues to back the realization of the idea.
Ara Babajanyan awarded the RA NA President Ara Babloyan Arno Babajanyan’s Medal by the decision of the Board of the Fund, taking into consideration his great contribution to preservation and spreading of the composer’s creative legacy.