ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում հուլիսի 3-ին բացվել է հայ անվանի կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված ցուցահանդես՝ «Գլխավորը՝ հայրենիքին ծառայել» կարգախոսով:
Այն բացվել է «Ռուսաստան-Հայաստան. բարեկամության կամուրջ» խորագիրը կրող միջպետական փառատոնի շրջանակում՝ երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների աջակցությամբ եւ Առնո Բաբաջանյանի հիշատակին նվիրված միջազգային հիմնադրամի մասնակցությամբ:
Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ ընդգծելով, որ խորհրդարանում վաղուց ձեւավորվել եւ շարունակվում է հայ մշակույթի ականավոր գործիչներին նվիրված ցուցադրություններ կազմակերպելու գեղեցիկ ավանդույթը:
«Այսօր մենք հյուրընկալում ենք 20-րդ դարի երկրորդ կեսի հայ երաժշտական արվեստի հսկաներից Առնո Բաբաջաբյանին,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ հավելելով,-սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ Առնո Բաբաջանյանի ողջ կյանքն ու գործունեությունը եւս մի յուրօրինակ ծառայություն էր հայրենիքին ու ժողովրդին: Եվ այն արժանացավ բացառիկ բարձր գնահատանքի: Տասնամյակներ են անցել, բայց նրա երգերը մեր շուրթերին են, իսկ կախարդական մեղեդիները՝ մեր հոգիներում»:
Ցուցադրությունը խորհրդարանում կազմակերպելու համար ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին շնորհակալական խոսք է ուղղել մեծանուն կոմպոզիտորի որդին՝ Առնո Բաբաջանյանի հիշատակին նվիրված միջազգային հիմնադրամի նախագահ Արա Բաբաջանյանը: «Ինձ համար մեծ պատիվ է հայրիկիս կյանքին ու գործունեությանը նվիրված նմուշների ցուցադրությունը Հայաստանի խորհրդարանում»,-ասել է նա՝ ներկաներին փոխանցելով կոմպոզիտորի մեծ սերը հայրենիքի, Երեւանի, հայրենակիցների նկատմամբ:
Կոմպոզիտորի որդին նշել է, որ Հիմնադրամը նպատակ ունի Երեւանում ստեղծել Առնո Բաբաջանյանի թանգարան: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, կարեւորելով նախաձեռնությունը, տեղեկացրել է, որ այդ առաքելության իրականացմանը կմասնակցի՝ որպես աջակցություն փոխանցելով իր մեկ ամսվա աշխատավարձը՝ գործընկերներին կոչ անելով սատարել գաղափարի իրականացմանը:
Արա Բաբաջանյանը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին Հիմնադրամի խորհրդի որոշմամբ պարգեւատրել է Առնո Բաբաջանյանի անվան մեդալով՝ նկատի ունենալով նրա մեծ ներդրումը կոմպոզիտորի ստեղծագործական ժառանգության պահպանման ու տարածման գործում:

3 июля в фойе зала заседаний НС открылась выставка, посвященная жизни и творчеству видного армянского композитора Арно Бабаджаняна под девизом “Главное – служить Родине”.
Она открыта в рамках межгосударственного фестиваля “Россия – Армения: мост дружбы”, при содействии министерств обороны РА и РФ и при участии Международного фонда памяти А.Бабаджаняна.
Присутствующих приветствовал Председатель НС А.Баблоян, подчеркнувший, что в парламенте сформировалась и продолжается прекрасная традиция организации выставок, посвященных выдающимся деятелям армянской культуры.
“Сегодня мы принимаем одного из колоссов армянского музыкального искусства второй половины ХХ века”, - отметил спикер НС, добавив: “не ошибусь, если скажу, что вся жизнь и деятельность   А.Бабаджаняна – еще один своеобразный пример служения отечеству и народу. И оно удостоилось исключительно высокой оценки. Прошли десятилетия, но его песни на наших устах, а волшебные мелодии – в наших душах”.
Со словами признательности Председателю НС А.Баблояну за организацию выставки в парламенте обратился председатель Международного фонда памяти Арно Бабаджаняна, сын композитора Ара Бабаджанян. “Для меня большая честь экспозиция о жизни и деятельности моего отца в парламенте Армении”, - сказал он, поведав также о большой любви композитора к родине, к соотечественникам, к Еревану.
Сын композитора отметил, что цель Фонда – создание Музея Арно Бабаджаняна в Ереване. Председатель НС, подчеркнув важность инициативы, сообщил, что примет участие в реализации этой миссии перечислением в Фонд своей месячной зарплаты и призвал своих коллег к такой же поддержке.
По решению Совета Фонда   Ара Бабаджанян наградил Председателя НС А.Баблояна медалью имени Арно Бабаджаняна, учитывая большой вклад спикера парламента в дело сохранения и распространения творческого наследия композитора.
На мероприятии присутствовали  депутаты, деятели искусства, журналисты, сотрудники Аппарата НС и другие гости.